@Photo Credits: ZAGAS Photography

Σε τροχιά χάλκινου μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες βρίσκεται ο Νταουρεν Κουρουγκλιεβ!

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αγωνιστεί στα ρεπεσάζ των 86κ. και θα διεκδικήσει την είσοδο του στο βάθρο των νικητών.
Ο Κουρουγκλιεβ ξεκίνησε δυναμικά και κέρδισε με τεχνική υπέροχη τον Ράμος από το Πουερτο Ρικο και προκρίθηκε στα προημιτελικά.
Εκεί αντιμετώπισε τον Γιαζντανιτσαρατι και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 4-1 ηττήθηκε από τον δις Ολυμπιονίκη με 9-4. Ο Ιρανός Παγκόσμιος πρωταθλητής επικράτησε εύκολα στον ημιτελικό του Αμινε με 7-1 κι εδωσε δεύτερη ευκαιρία στον Κουρουγκλιεβ.
Αύριο το πρωί ο δια πρωταθλητής Ευρώπης θα παλέψει με τον Αυστραλό Λόρενς και εφόσον κερδίσει θα αντιμετωπίσει τον Αμινε για το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Αξίζει να σημειωθεί ότι τους δυο Ευρωπαικούς τίτλους που έχει ο Κουρουγκλιεβ τους κατέκτησε νικώντας στον τελικό τον Αμινε.
Στη μάχη του Ολυμπιακού τουρνουά ρίχνεται ο Γιώργος Κουγιουμτσιδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αγωνιστεί στα 74κ. και θα αντιμετωπίσει στον πρώτο αγώνα τον Ρασαντιν.